Orální historie v projektu arrow Archiv arrow Konference Zapomenutí hrdinové arrow Info arrow Archiv 
Středa, 13 listopad 2019

Konference Zapomenutí hrdinové Tisk

ZAPOMENUTÍ HRDINOVÉ
11.-12. září 2008Ve čtvrtek 11. září dopoledne byla slavnostně zahájena konference „Zapomenutí hrdinové“ a zároveň s ní proběhlo také otevření stejnojmenné výstavy. Konference shrnula výsledky projektu „Dokumentace osudů aktivních odpůrců nacismu...“ a představila více než dvouletou práci pracovníků USD, Národního archivu a Městského muzea v Ústí nad Labem.
Garantem zmíněného projektu, který vycházel z usnesení vlády ČR, bylo Ministerstvo zahraničí ČR a zahájení konference proběhlo za účasti ministra zahraničních věcí ČR Karla Schwarzenberga a dalších zahraničních hostů. Neméně významnými hosty byli také pamětníci, účastníci německého odboje proti nacismu.

V úvodu přítomné přivítal ředitel USD Oldřich Tůma, hlavní řešitel projektu, poté s projevy vystoupili Karel Schwarzenberg, rektorka Univerzity Jana Evangelisty Purkyně Iva Ritschelová, předseda dozorčí komise projektu Tomáš Kosta, předseda vlády Svobodného státu Sasko Stanislaw Tillich, místopředsedkyně Německého spolkového sněmu Susanne Kastner a ministr a předseda Legislativní rady vlády České republiky Cyril Svoboda.


Následovalo slavnostní otevření expozice Zapomenutí hrdinové, dlouhodobé výstavy a dokumentačního centra.


První odpolední blok za moderace Jiřího Kociana zahájila za Národní archiv Alena Nosková, kdy shrnula podíl NA na projektu. Podobně ve svém vystoupení hovořil také ředitel Muzea města Ústí nad Labem Gustav Krov. Následovala prezentace části projektu orální historie (Alena Wagnerová, David Weber, Barbora Čermáková, Jana Starek, Martin Hořák).


Druhý odpolední blok moderovaný Václavem Houfkem pojednal o prezentaci projektu ve školách a v rámci putovních výstav (Hana Němcová, Jarka Čečrdlová, Martin Krsek).

Ve večerních hodinách mohli zájemci shlédnout dokumentární filmy vzniklé za spoluúčasti projektu. Byl zde promítnut film Dům se zelenou střechou, kdy se projekce účastnili také dvě pamětnice. Následoval dokument o ústeckém rodáku Fritzi Dědkovi a portrét Lorenze Knorra, také za účasti pamětníka.


V pátek 12. září navázal na první den jednání konferenční blok věnovaný archivnímu výzkumu a databázi. O ní referovala Zdeňka Kokošková a Jaroslav Pažout. Konkrétní zkušenosti z bádání k tématu projektu přednesli referenti David Kovařík, Zdenko Maršálek, Michal Šimůnek a Otfried Pustejovsky.


Záverečný blok konference připomněl snahy Collegia Bohemica na zřízení expozice o historii Němců v Čechách v Ústí nad Labem a přinesl zajímavé srovnání s podobnými projekty v zahraničí. Moderace se ujala ředitelka Collegia Bohemica Blanka Mouralová, o vizi budoucí expozice hovořil Jan Šícha. Ze zahraničních hostů vystoupili Karol Sauerland, Detlef Brandes.

 
 

Kontakt

Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, v.v.i.
Vlašská 9
Česká republika
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
GPS: Loc: 50°5'12.59"N, 14°24'0.219"E